رنگ

رنگ اکریلیک چیست؟ تمام مزایا ،معایب ،قیمت و خرید آن

رنگ اکریلیک را میتوان پرطرفدارترین رنگ ساختمانی در نظر گرفت که می‌تواند ظاهر بسیار زیبایی برای نمای داخلی و خارجی خانه شما ایجاد کند.

اما از این رنگ نمی‌توان در همه قسمت های ساختمان استفاده کرد و استفاده غیر صحیح از آن در محل اشتباه یا استفاده غیر اصولی از آن می‌تواند تمام زحمات شما را به هدر بدهد و باعث خرابی یا زشت شدن ساختمان شما شود. یادتان باشد که مشکلات زیر همیشه وجود دارند.

پوست پوست شدن رنگ

تغییر رنگ بعد از رنگ‌آمیزی

نچسبیدن رنگ

و…

به طور کلی اگر می‌خواهید یک ساختمان زیبا از همه نظر داشته باشید باید همه چیز را راجع به این رنگ بدانید تا بتوانید بهترین رنگ اکریلیک را انتخاب کنید. خوشبختانه ما در این مقاله هرچیزی که شما راجع به این رنگ ساختمانی نیاز دارید بدانید را توضیح خواهیم داد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

تاریخچه رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک پایه حلال بهتر است یا پایه آب؟

مزایا و معایب رنگ های اکریلیک

انواع رنگ های اکریلیک

آماده سازی و رقیق کردن رنگ اکریلیک برای نقاشی

روش های پاک کردن رنگ اکریلیک از سطوح

تاریخچه رنگ اکریلیک

در گذشته نقاشی ساختمان محدود به رنگ ­های روغنی و پلاستیک بود. با ورود رنگ اکریلیک، نقاشی و رنگ ­آمیزی ساختمان دچار تحول شد. رنگ اکریلیک برای اولین بار در دهه 1940 با رزین به دست آمده از درختان ساخته شد که ویژگی آن در طبیعت، محافظت از درختان در برابر حشرات است. اگرچه این رنگ به دلیل قابلیت تمیزشوندگی آسان، مورد استقبال قرار گرفت اما تا قبل از سال 2005 با مشکلاتی نیز رو به رو بود.

مشکلات رنگ اکریلیک در قدیم

به دلیل وجود جیوه ،این رنگ مشکلات آلودگی هوا و تشدید بیماری های تنفسی مانند آسم را به همراه داشت. با این وجود پس از سال 2005 ، اقدامات بزرگی در جهت اصلاح رنگ اکریلیک صورت گرفت که آن را به رنگی سالم تر و سازگار با محیط زیست تبدیل کرد. خوشبختانه با رفع این مشکلات دیگر نگرانی زیادی بابت استفاده از رنگ اکریلیک وجود ندارد.

رنگ اکریلیک پایه حلال بهتر است یا پایه آب؟

رنگ ها به طور کلی به دو دسته رنگ های پایه آب و رنگ های پایه حلال (مشتقات نفتی) تقسیم می‌شوند. برخی از رنگ ها فقط بر پایه آب و برخی هم فقط برپایه حلال تولید می‌شوند. اما رنگ اکریلیک بر هر دو پایه حلال و آب تولید می‌شود.

1-رنگ پایه آب چیست؟

منظور از رنگ پایه آب این است که در فرمول اصلی رنگ از آب استفاده شده است که کاملا دوست سلامتی شما و محیط زیست است. این رنگ ها بوی کمتری دارند و زمان خشک شدن آن بستگی به دمای محیط دارد.

2- رنگ پایه حلال چیست؟

منظور از رنگ پایه حلال این است که در فرمول رنگ از مشتقات نفتی استفاده شده است که به همین علت دوستار محیط زیست نیستند و همچنین بوی زیادی هم دارد. البته ویژگی سریع خشک شدن آن نسبت به رنگ پایه آب را نباید فراموش کرد.

در تابستان و زمستان از کدام نوع رنگ استفاده کنیم؟

با وجود مزیت های خوب رنگ پایه آب و سطح سلامتی بالای آن چه نیازی به وجود رنگ های پایه حلال هست؟ این موضوع به شرایط استفاده بستگی دارد. برای مثال اگر داخل خانه خود را که معمولا گرم است یا دمای معمولی دارد را می‌خواهید رنگ آمیزی کنید به شما پیشنهاد می‌کنم از رنگ های پایه آب استفاده کنید که بوی کمتری دارند. اما اگر در زمستان هستید یا هوا سرد است در این شرایط رنگ پایه آب دیگر به راحتی خشک نخواهد شد. در این شرایط رنگ های پایه حلال به خاطر وجود مشتقات نفتی بسیار سریعتر می‌توانند خشک شوند و به همین علت در هوای سرد کاربرد بیشتری دارند.

مزایا و معایب رنگ های اکریلیک

ویژگی دیگر رنگ های اکریلیک، غیرسمی بودن آن هاست که بوی کمتری نسبت به سایر رنگ‌ها، مانند رنگ روغنی تولید می‌کند. هنگام استفاده از رنگ روغنی در داخل خانه، بخارهای حاصل از آن ممکن است برای چند هفته در محیط باقی بماند، اما بوی ساطع شده از رنگ اکریلیک پس از خشک شدن به سرعت از بین می‌رود (قابل ذکر است که بدون توجه به نوع رنگ تهویه کافی هنگام رنگ آمیزی در داخل خانه همیشه ضروری است). از این رو می توان از آن برای طراحی اتاق های خواب، اتاق های نشیمن و حتی اتاق های کودکان استفاده کرد.

علاوه بر غیرسمی بودن، رنگ اکریلیک غیر قابل اشتعال بوده و نسبت به انواع رنگ ها با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد. هم چنین خطرناک تلقی نمی‌شود و می‌توان آن را با زباله‌های معمولی دفع کرد. اما رنگ روغنی و حلال های مورد نیاز برای رقیق کردن یا تمیز کردن آن بسیار قابل اشتعال ترند. این حلال ها به همراه خود رنگ روغن، زباله های سمی محسوب می‌شوند و طبق مقررات باید آن‌ها را دفع کنند و هرگز نباید در سطل زباله معمولی ریخته یا تخلیه شوند.

نکته جالب در مورد این رنگ ­ها این است که کار با آن­ ها بسیار ساده­ تر از رنگ ­های روغنی است. از آنجا که پایه این رنگ ­ها آب است، به راحتی قابل استفاده­ اند و سریع خشک می‌شوند. بنابراین در مدت زمان کوتاهی می توان دو لایه رنگ را روی سطح موردنظر پیاده کرده و به پوشش صاف و یکنواختی رسید.

بنابراین به طور خلاصه می­‌توان گفت که مزایا و معایب رنگ اکریلیک به شرح زیر است.

مزایای استفاده از رنگ اکریلیک

درخشش قابل قبول با قابلیت پوشانندگی سطوح و لکه ­ها

خشک شدن سریع

استفاده آسان

امکان اعمال دو لایه رنگ در یک روز

قابلیت تمیزشوندگی بالا

قابل اشتعال نبودن

امکان استفاده در هر سطحی

عدم نیاز به پرایمر در بعضی از سطوح

قابلیت شستشو

مقاوم در برابر اثرات نور خورشید و نفوذ رطوبت

معایب استفاده از رنگ اکریلیک

در بعضی از موارد قبل از اولین شستشو نیاز به سی روز زمان دارد

قابلیت تمیزشوندگی کمتر نسبت به رنگ روغنی

ماندگاری و دوام کمتر نسبت به رنگ روغنی

در بعضی از موارد امکان پیاده ­سازی روی سطوح براق را ندارد

ممکن است با گذشت زمان دوام آن­ ها کاهش پیدا کند

انواع رنگ های اکریلیک

رنگ ­های اکریلیک که در نمای خارجی ساختمان استفاده می­‌شوند باید با رنگ های معمولی تفاوت داشته باشند چون همینشه در معرض خطرات زیر قرار دارند:

گرما و سرمای هوا

اشعه خورشید

باران و برف

طوفان و گرد و غبار

باران های اسیدی

این موارد خطرهایی هستند که رنگ نمای خارجی ساختمان را تهدید می‌کنند. خوشبختانه برای رفع این خطرات شرکت‌های تولید کننده رنگ از جمله آیسافام رنگ‌های مخصوصی تولید کرده‌اند که دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. این رنگ ها عبارتند از:

رنگ اکریلیک سیلیکونی

رنگ اکریلیک فول سیلیکونی

رنگ ­های اکریلیک الاستومتری

رنگ های اکریلیک سیلیکونی و فول سیلیکونی (خود تمیز شونده)

این رنگ ها در حقیقیت نوعی پیشرفته از رنگ های اکریلیک هستند که برای مصارف رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان طراحی شده اند.

رنگی که نفس می‌کشد و خودش را تمیز می‌کند

دنبال رنگی هستید که در نمای خارجی ساختمان استفاده کنید و دیگر نیازی به تمیز کردن آن نداشته باشید؟ پیشنهاد ما به شما رنگ‌های سیلیکونی است. این رنگ ها که تغییر یافته رنگ های اکریلیک هستند دوستدار محیط زیست‌اند و ویژگی های فوق العاده زیر را دارند:

مقاومت در برابر گرما و آب و هوا

مقاومت در برابر آب

مقاومت در برابر باران ­های اسیدی و قلیایی

ویژگی خود تمیز کنندگی

مقاومت رنگ­ های اکریلیک سیلیکونی و فول سیلیکونی در برابر آب نسبت به اکریلیک خالص بهتر است. این رنگ ­ها برای ساختمان­ هایی که نمای ماندگار نیاز دارند بسیار مناسب و پرکاربرد است و می ­توان آن­ ها را در انواع سطوح بتنی، گچ­ کاری، سیمانی، آجر و کاشی به کار برد.

یکی از ویژگی­ های عالی این رنگ­ ها این است که به مولکول ­های بخار اجازه می­‌دهند تا از آن­ ها عبور کنند، اما در عین حال از عبور مایع جلوگیری می­‌کنند. در واقع می­ توان گفت که در آن ­ها یک تنفس در جریان است. این ویژگی باعث شده است که آن­ ها در برابر هوا نفوذپذیر بوده و در برابر آب مقاوم باشند. این مقاومت، عمر پوشش ­های اکریلیک سیلیکونی و فول سیلیکونی را در مقایسه با پوشش اکریلیک خالص طولانی­‌تر می­ کند. علاوه بر این مقاومت در برابر آب باعث می ­شود که گرد و غبار کمتری روی سطح آن­ ها قرار گیرد و این رنگ ­ها را به ویژگی «خود تمیز کنندگی» مجهز کند.

رنگ ­های الاستومری

نوع دیگر رنگ­ های اکریلیک خارجی، رنگ ­های اکریلیک الاستومری هستند. این رنگ ­های دوستدار محیط­زیست نیز، امکان تنفس یک طرفه را فراهم می ­کنند که برای دستیابی به چسبندگی استثنایی روی دیوار­ها بسیار مناسبند و شرایط استفاده از آن­ ها را در بتن، سنگ، آجر، گچ و بلوک بتونی را فراهم می ­کنند. کشش و انعطاف ­پذیری بالای این رنگ­ ها باعث می ­شوند که بتوان از آن­ ها برای پوشش سطوح ترک خورده استفاده نمود. این رنگ ­ها علاوه بر این که ترک ­های موجود روی سطوح را پوشش می­ دهند، از شکل­ گیری ترک ­های جدید نیز جلوگیری می ­کنند. به این صورت که انعطاف پذیری این رنگ­ ها در برابر طیف وسیعی از درجه حرارت نیز بسیار بالاست و می ­توان گفت که با سطوحی که در آن ­ها به کار برده شده ­اند منبسط و منقبض می ­شوند. در واقع می ­توان گفت که با تغییر درجه حرارت آثار ترک­ خوردگی در آن ­ها مشاهده نمی ­شود. علاوه بر مقاومت در برابر حرارت؛ رنگ­ های اکریلیک الاستومری در برابر نفوذ آب نیز بسیار مقاومند و حفظ و نگهداری نمای ساختمان را ساده ­تر می­ کند. این رنگ­ ها به سرعت خشک می ­شوند و مانند رنگ ­های اکریلیک سیلیکونی و فول سیلیکونی

برابر گردوغبار مقاومند.

رنگ های الاستومری با کشش و انعطاف ­پذیری بالا، مناسب سطوح ترک خورده یا لوله های فلزی هستند.

موارد استفاده از رنگ اکریلیک

رنگ های اکریلیک در دسته رنگ های مبتنی بر آب قرار دارند و می توانند به صورت نیمه براق، براق و مات مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از رنگ های اکریلیک روی سطوح مختلف امکان پذیر است. این رنگ ­ها روی سطوحی که قبلا با رنگ ­های اکریلیک یا روغنی رنگ شده ­اند، قابل پیاده­ سازی هستند. حتی می ­توان از آن­ ها در قسمت ­های بدون پوشش و بدون رنگ نیز استفاده کرد. اما روی رنگ ­های براق قابل استفاده نیستند. هم­چنین اگر کاغذ دیواری روی آن­ ها پیاده شود، این خطر وجود دارد که آب موجود در رنگ باعث جدا شدن کاغذ از دیوار شود.

نکته مهم در استفاده از رنگ ­های اکریلیک این است که باید به نوع آن ­ها توجه نمود. به این معنا که رنگ­ های اکریلیک که برای دیوارهای داخلی تعریف شده ­اند برای استفاده در دیوارهای خارجی مناسب نیستند. دیوارهای خارجیِ یک ساختمان برجسته ­ترین ویژگی معماری آن است. نمای ساختمان ­ها در معرض شرایط آب و هوایی مختلفی قرار دارند. بنابراین باید از نظر زیبایی چشم ­نواز و در برابر شرایط نامساعد جوی مقاوم باشند. رنگ­ های آکریلیک به دلیل سبکی و مقاومت در برابر آب و هوا یکی از بادوام ­ترین رنگ ­ها برای کاربردهای بیرونی هستند. به عبارت دیگر، همان ­طور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد، این رنگ ­ها مزایایی دارند که آن ­ها را در صدر انتخاب نقاشان برای سطوح بیرونی قرار می ­دهد که از میان آن­ ها می ­توان به پوشش عالی، مقاومت در برابر آب و محافظت از سازه در برابر رطوبت، قابلیت تبخیر و خروج آب، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، چسبندگی بالا، قابلیت شستشوی آسان و نتایج زیبایی شناختی اشاره نمود. قابل ذکر است که نقاشی سطوح و دیوارهای خارجی با سختی ­هایی همراه است که رنگ اکریلیک با ماندگاری بالای خود و طولانی کردن فواصل نقاشی، این مشکل را نیز مرتفع می­ کند.

برای داشتن یک پوشش مناسب از رنگ اکریلیک روی دیوارهای خارجی انتخاب یک پرایمر مناسب حتی از دیوارهای داخلی نیز مهم ­تر است. به عبارت دیگر هنگام کار روی قسمت بیرونی ساختمان (از جنس چوب، سیمان، سنگ، فلز و غیره)، آماده­ سازی بستر کار بسیار مهمی است. بسترهای مختلف، به تکنیک ­ها و مواد خاصی نیاز دارند که اگر به درستی انجام نشوند، ممکن است طولِ عمر نقاشی انجام شده کوتاه شود. علاوه بر این اعتماد به یکپارچگی پوشش­ های قبلی می ­تواند نتیجه نقاشی را به خطر بیاندازد. همچنین تعیین اینکه آیا این پوشش ­های قبلی با سایر محصولات سازگار است، نیز حائز اهمیت است. با رعایت این نکات، می­توان این رنگ ­ها را روی سطوح جدید و حتی قدیمی پیاده نمود.

به طور خلاصه از رنگ های اکریلیک می توان در موارد زیر استفاده کرد.

1- رنگ اکریلیک روی دیوارها و قرنیزها

رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی فضای داخلی از جمله دیوارها و قرنیزها گزینه مناسبی است. علاوه بر اینکه این رنگ برای کل سطح دیوارها مناسب است، می توان از آن برای اضافه کردن طرح های نقاشی شده در بالای دیوارها یا کاغذ دیواری نیز استفاده کرد. این رنگ سریع تر از رنگ های روغنی خشک می شود، بنابراین بعد از مدت زمان کوتاهی می توان یک لایه رنگ جدید روی لایه قبلی پیاده کرد و به سرعت به نتیجه دلخواه رسید که یک پوشش صاف و یکنواخت است، قابل ذکر است که رسیدن به یک پوشش با این ویژگی ها هنگام استفاده از رنگ های روغنی بسیار دشوار است و نیاز به تخصص دارد.

قابلیت تمیزشوندگی آسان این رنگ ها با آب و صابون دلیل دیگری است که این رنگ ها را به گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی دیوارهای داخلی تبدیل می کند.

از سوی دیگر رنگ های اکریلیک دارای «ترکیبات ارگانیک فرار» هستند که استشمام آن ها هنگام نقاشی و پس از آن کمترین تاثیر را بر سلامتی افراد دارد.

2- رنگ اکریلیک روی بتن

رنگ اکریلیک برای سطوح بتنی عملکرد خوبی دارند. ویژگی موجود در این رنگ ها به گونه ای است که برای استفاده در سطوح بتنی، هم در داخل خانه و هم در فضای باز مانند کف، پله ها، ایوان ها و پارکینگ ها طراحی شده اند. این رنگ ها بطور ویژه ای فرمول بندی شده اند تا از سطوح بتنی در برابر رطوبت محافظت کنند. آن ها همچنین در برابر ساییده شدن و یا ورقه ورقه شدن مقاومت خوبی دارند، که در پوشش سطوح بتونی ضروری است. سطوح بتونی که با رنگ های اکریلیک رنگ شده اند را می توان به سادگی با آب و صابون تمیز کرد.

3- رنگ اکریلیک روی چوب

رنگ اکریلیک چوب  پوشش خوبی روی سطوح چوبی ایجاد می کند. تخته های چوبی، مبلمان چوبی و نمای چوب را می توان با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی کرد. در این سطوح نیز تمیز کردن این رنگ ها آسان است و آسیب کمتری به محیط زیست می زند. رنگ های اکریلیک می توانند در برابر یخ زدگی مقاومت کنند،

اگر سطوح چوبی در معرض دمای کم باشند، رنگ آمیزی آن ها با رنگ های اکریلیک توصیه می شود. از سوی دیگر این رنگ ها برای استفاده در فضاهایی مانند حمام و آشپزخانه که درجه حرارت به سرعت در آن ها تغییر می کند و باعث منبسط و منقبض شدن چوب می شود، ایده آل است.

4- رنگ اکریلیک روی نمای آلومینیومی

برای حفظ جلوه نمای آلومینیومی که قدیمی و فرسوده شده است می توان آن را تمیز کرده و با رنگ اکریلیک فلزات آیسافام نقاشی کرد. رنگ اکریلیک به این سطوح زیبایی می بخشد و نسبت به رنگ روغنی از دوام و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است، بنابراین با تغییر درجه حرارت به راحتی نمی شکند و منبسط و منقبض نمی شود. بنابراین می توان گفت که این رنگ در برابر کمرنگ شدن زیر نور خورشید و یا تغییر کردن تحت تاثیر عوامل دیگر از سطوح آلومینیومی محافظت می کند.

5- رنگ اکریلیک روی گچ

رنگ اکریلیک می تواند از سطوح گچی نیز محافظت کند زیرا در برابر رطوبت و رشد کپک مقاوم است. این رنگ در مجاورت نور آفتاب رنگ و دوام خود را حفظ می کند. از سوی دیگر رنگ اکریلیک می تواند نواقص یا عیوبی که در سطوح گچی وجود دارد را پوشش دهد. هم چنین از آنجایی که رنگ اکریلیک سریع خشک می شود، امکان نقاشی مجدد در بازه زمانی کوتاه را امکان پذیر می کند. مانند سطوح دیگر سطوح گچی را نیز می توان به راحتی با آب و صابون تمیز کرد.

6- رنگ اکریلیک برای مبلمان

رنگ اکریلیک گزینه ای ایده آل برای طیف وسیعی از مبلمان و قطعات مختلف آن است، به این معنی که اگر این مبلمان از فرفورژه، پلاستیک یا چوب ساخته شده باشد و در داخل یا خارج از منزل استفاده شوند، استفاده از رنگ اکریلیک روش مناسبی برای محافظت از سطوح آنها است. علاوه بر این، می توان سطوح مبلمان را به سادگی تمیز کرد.

7- رنگ اکریلیک برای درب ها

اگرچه این رنگ ها برای درهایی که کاملا در آب غوطه ور هستند مناسب نیست، اما توانایی تحمل مقادیر کم آب را دارد. این ویژگی باعث می شود که رنگ اکریلیک گزینه مناسبی برای سطح خارجی درهای منازل و یا درب پاسیوها باشد. تغییر دما تاثیری در این رنگ نخواهد داشت و از تأثیر آب بر روی چوب جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *